Sleutelwoorde

, , , , ,

Kersfeestyd
Kuiertyd
Familietyd

As kind uit ‘n baie groot familie, het ons met familiekuiers en -byeenkomste groot gewoord. Die speel met die niggies en nefies was heerlik, as die gegroet van die grootmense net eers verby was (En ons meisiekinders oom Kosie-So-Sê se spoeg kon weggril) As daar nie nefies en niggies saamgekom het nie, moes ons natuurlik die teemaak ding doen. En my ma was baie presies oor hoe die teepot behandel moes word, en hoe die lepeltjies in die pierings moes lê.

Nietemin. Nou is ek groot, en die familie en familie se kinders met hulle kinders kom by ons kuier. Nou eers sien ek hoe lekker dit is as een span op ‘n slag kom kuier, ons kuier intens, en op hierdie manier het ek my susters en broer beter leer ken as wat ek hulle en hulle gesinne geken het. Groot kuiers is vir my te oppervlakkig en ek geniet niks.

Dan kyk ek ook om my hoe lyk ons dorp. Kinders en familie van heinde en verre het kom uitspan by die see  kom vakansie hou. Almal se huise is vol, die strate besig en oral sien jy kleinkinders saam met ouma en oupa rondstap.

Hierdie was ons negende Desember in Kleinmond, en die tweede Kersfees wat ons nie met kinders of familie deurbring nie. Daar is nie ‘n gat in my hart daaroor nie, want van die kinders en die krulkopkleinkind kom net voor die klok slaan vir 2012.

Menige dag sien ek op die strand hoe ouma en oupa moedeloos word, omdat die kleintjies hulle lam speel. “Nee, oupa, nie nou al nie, nog net ʼn rukkie,” hoor jy kort-kort. Waar speel so ʼn kleintjie dan nou ook lekkerder as op die strand? Ouma en oupa dink aan die vlekke wat hulle brand in die son, maar wat wil speel is die kleintjies!

In ons dorp word baie fiets gery, omdat dit so heerlik gelyk is en die strate stil. Mens sien nie soseer duur fietse en mense met kleurvolle lycra pakkies nie, maar lekker gemaklike dikwiel fietse, met mandjies voorop, vir biblioteek boeke of die dag se inkopies. Vakansietye kom daar ʼn nuwe toevoeging op die fietse – sulke plastiese stoeltjies waarin ʼn kleintjie agterop vasgemaak word.

Dit is ʼn wonderlike voorreg vir die oumas en die oupas om op so ontspanne manier tyd met hulle kleinkinders deur te bring en baie verrykend vir die kleintjies om ʼn seevakansie te kom hou.  Op die manier kry die jong ouers darem ook ʼn welverdiende breek.

Ons het vanoggend ook ‘n lang gesprek gehad, oor die seer en eensame mense in hierdie tyd. En die kontras wat hulle moet voel in spesifiek hierdie seisoen van gee en deel en kuier en saamwees.

Mag ons ook net almal in gedagte hou dat daar kindertjies is wat nie eers weet dat dit vakansie was nie, dat ʼn kospakkie wat deur een of ander instansie uitgedeel is die enigste ervaring was wat die een dag anders as die vorige een gemaak het. Van daardie kindertjies het die vakansie ook by hulle ouma deurgebring, nie vir die voorreg van ʼn vakansie by ouma nie, maar omdat sy die enigste versorger is wat nog in die familie oorgebly het.

PS As jy nie weet wat om die vakansie te doen nie, Boekemakranka het sommer ‘n klomp lekker boeke vir jou Kindle!

Advertisements